Eliška Kopicová

O vejci, co zasmrádlo

Byl jednou jeden kurník. A v tom kurníku se ze slepičky vykutálelo vejce. Jen vykouklo na svět, už se ptalo ostatních: „Kde to jsem? A co se mnou bude dál?“

Ostatní vejce v kurníku mu vysvětlila, že je vejce, že ho panímáma sebere, uloží do lednice a brzy z něj uvaří něco dobrého. K obědu, k večeři nebo z něj třeba bude lahodný koláč.

Vejce se zaškaredilo. A to ne, já se sníst nenechám. Rozkymácelo se a odkoulelo se do roku kurníku a tam se dobré tři dny schovávalo, aby ho panímáma nenašla. Ale stejně ho nakonec našla, uložila do krabičky a odnesla do lednice. Jen tím dlouhým pobytem v teplém kurníku (však léto právě vrcholilo, v kurníku se přes den ani nedalo být, jaké tam bylo vedro) se ve vejci začaly pomaloučku polehoučku dít rozkladné procesy.

Vejce se octlo s ostatními v lednici a řeklo si. „No co, sebrali mě do lednice. Ale vařit a jíst mě nikdo nebude.“ A odkoulelo se z krabičky pryč, do zadního rohu lednice. Tam naopak bylo dost chladno a vejce zlehka přimrzlo. Ale bylo schované, a tak mu zima nevadila.

A přeci ho panímáma po dvou týdnech našla a uvařila natvrdo. Uvařené vejce prskalo a říkalo si. „Tak to ne. Našli mě, prosím. Uvařili, dobrá. Ale jíst, jíst mě teda nikdo nebude!“

A šup, spadlo z kuchyňské linky dolů a zakutálelo se do rohu. Cestou mu lehce napraskla skořápka. A jak bylo vejce v teple odleželé, v lednici přimrzlé a teď naťuknuté, ani vaření mu nepomohlo a začalo se okamžitě rozkládat a příšerně smrdět.

V domě nejprve nemohli přijít na to, co to tam tak smrdí. Až za pár dní jejich pes, Haryk, zavětřil pod kuchyňskou linkou v rohu zdroj toho šíleného smradu.

Panímáma šla a smradlavé vejce okamžitě vyhodila na kompost.

Tam se vejce potkalo se skořápkami ostatních vajec. Ty se od něj okamžitě začaly odtahovat a posmívaly se mu. „Vidíš, vidíš. Nechtělo jsi být sebrané a bylo jsi. Nechtělo jsi být uvařené a bylo jsi. Nechtělo jsi být snědené, a tak teď ležíš smradlavé na kompostu a bylo jsi k ničemu. My si společně užily sbírání, pohodu v lednici i lechtání bublinek při vaření. A jak si na nás celá rodina pochutnala! A ty? Ty jen ležíš a smrdíš, fuj!“

A tak skončilo vejce, které nechtělo být sebrané, uvařené a snědené.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *